Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Čistírny odpadních vod Návrh zákona o odpadech a o změně některých zákonů (zákon o odpadech)
Akce dokumentů

Návrh zákona o odpadech a o změně některých zákonů (zákon o odpadech)

Autor: Ing. Miroslav Lhotský Poslední změna: Čtvrtek 05.03.2009 19:13

Předkládaným návrhem nového zákona o odpadech dojde v plném rozsahu k nahrazení platné právní úpravy, tj. zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Účelem nového zákona je zejména transpozice požadavků vyplývajících ze směrnice č. 98/2008. Návrh dále reaguje na řízení o porušení Smlouvy o založení ES, které je proti ČR v současné době vedeno ze strany Evropské komise z důvodu nekompatibility platné právní úpravy se směrnicí Rady 1999/31/ES o skládkách odpadů.

Návrh zákona o odpadech a o změně některých zákonů (zákon o odpadech)

obr. archiv vakinfo.cz

Základním věcným cílem navrhovaného zákona je motivace k dodržování odpovídající hierarchie nakládání s odpady, zejména snaha snížit množství odstraňovaných odpadů (zejména ve formě jejich ukládání na skládky) a naopak zvýšit jejich materiálové využívání. Tomuto cíli odpovídá nastavení systému ekonomických nástrojů (konkrétně poplatků) spočívající zejména v postupném navyšování poplatků za vybrané způsoby odstraňování odpadů. Za účelem zabránění únikům nezpoplatněného materiálu ukládaného na skládky se navrhuje zpoplatnit též ukládání odpadů jako technologického materiálu na skládky.

V oblasti komunálního odpadu se navrhuje zavedení jediného systému platby za komunální odpad, a to ve výši odpovídající nákladům obcí na svoz a odstranění směsného komunálního odpadu. Navrhovaná úprava by měla ve větší míře motivovat k nižší produkci netříděných odpadů a současně zamezit problémům a stížnostem občanů, kteří se vzhledem k vlastnictví nemovitostí nebo trvalému či přechodnému pobytu v různých obcích, které zvolily různý způsob platby za komunální odpad, mohli stát plátci více poplatků zároveň.
 
Po přijetí nového zákona bude mít fyzická či právnická osoba, která žádá o prodloužení pověření k hodnocení nebezpečných vlastností odpadů, možnost si vybrat, zda bude absolvovat 1x za 3 roky školení pro hodnocení nebezpečných vlastností odpadů stejně jako doposud nebo zda bude každoročně absolvovat vzdělávací program pro prodloužení pověření k hodnocení nebezpečných vlastností odpadů.
 
Nový zákon se dotkne provozovatelů a vlastníků skládek, neboť jim nově vyvstává povinnost žádat o souhlas na rekultivaci a souhlas na následnou péči.
 
Výrobci pneumatik a minerálních olejů budou povinni uvádět některé nové informace (způsob využití nebo odstranění nespotřebovaných částí výrobku, obsah vyjmenovaných škodlivých látek) na etiketě, v průvodní dokumentaci výrobku nebo v návodu na použití.
 
Provozovatelé zařízení ke zpracování autovraků budou mít nově povinnost vést evidenci
o převzatých částech autovraků a vzniklých odpadech.

Předkládací zpráva

Odůvodnění

Materiál

Nadcházející události
13.11.2018: Hotel Myslivna, Brno
VTZ 2018

« říjen 2018 »
Ne Po Út St Čt So
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 31
 

Využívá software Plone - systém správy obsahu (CMS) s otevřeným zdrojovým kódem.
TOPlist