Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Kanalizace Drtiče odpadků nevyhovují novému Kanalizačnímu řádu
Akce dokumentů

Drtiče odpadků nevyhovují novému Kanalizačnímu řádu

Autor: medim Poslední změna: Čtvrtek 25.10.2007 10:39

PRAHA - Začátkem února tohoto roku vstoupil v platnost nový Kanalizační řád kanalizace pro veřejnou potřebu na území hlavního města Prahy v povodí Ústřední čistírny odpadních vod Praha. Ten zhotovila Pražská vodohospodářská společnost a.s., která je současně správcem kanalizační sítě pro veřejnou potřebu na území hlavního města.

Drtiče odpadků nevyhovují novému Kanalizačnímu řádu

logo pvs

Nový Kanalizační řád obsahuje především bližší specifikace limitů pro koncentrace znečištění odpadních vod. Tím stanovuje jasné požadavky na producenty  odpadních vod v povodí pražské Ústřední čistírny.

 

O proti stávajícím předpisům je nový Kanalizační řád přísnější v několika základních ohledech. Především díky současné úrovni produkce odpadních vod  některých pražských producentů, která dosahuje ve většině případů nadlimitních hodnot (čímž jsou neúměrně zatěžovány nejenom procesy biologického čištění, ale zejména kalové hospodářství  pražské Ústřední čistírny odpadních vod) se v novém řádu zpřísňují limity pro koncentrace znečištění.

 

Také současný trend v používání domácích drtičů odpadků způsobuje značnou zátěž ÚČOV, na kterou nebyla tato čistírna plánována, a která je již v tuto chvíli na hranici svých kapacitních možností. Používáním malých i velkokapacitních drtičů odpadků se nadlimitními  producenty odpadních vod stávají i některé domácnosti. Dalším příkladem nadlimitní a zakázané produkce znečištění odpadních vod může být i splachování zbytků do WC a také např. fritovacího a jiných pokrmových olejů do výlevek . Používání veřejné kanalizace k likvidaci tuhých odpadů je  neekologické a v celospolečenském pohledu i neekonomické , neboť   náklady na likvidaci toto znečištění jsou podstatně vyšší než náklady na likvidaci tuhého odpadu. 

 

Nový Kanalizační řád jasně definuje látky , které nejsou odpadními vodami. Do stokové sítě nesmí vniknout následující látky, pokud nejsou součástí odpadních vod v rozsahu povoleného nakládání s vodami:

·         látky radioaktivní; látky infekční a karcinogenní; jedy; žíraviny; výbušniny; pesticidy; omamné látky; hořlavé, dusivé, otravné nebo výbušné látky a směsi; biologicky nerozložitelné tenzidy; organická rozpouštědla; ropné látky; silážní šťávy; průmyslová a statková hnojiva a jejich tekuté složky; zeminy; látky působící změnu barvy vody; neutralizační kaly; zaolejované kaly z čistících zařízení odpadních vod; látky narušující materiál stokových sítí nebo technologii čištění odpadních vod v ÚČOV; látky které by mohly způsobit ucpání kanalizační stoky a narušení materiálu stoky; jiné látky, popřípadě vzájemnou reakcí vzniklé směsi, ohrožující bezpečnost obsluhy stokové sítě; pevné odpady včetně kuchyňských odpadů, ať ve formě pevné nebo rozmělněné, které se dají likvidovat tzv. „suchou cestou“.

 

Pro bližší informace o novém pražském Kanalizačním řádu kontaktujte vedoucího Úseku rozvoje PVS a.s., Ing. Petra Krupičku na tel. čísle: 602-349841.

 

Nadcházející události
13.11.2018: Hotel Myslivna, Brno
VTZ 2018

« říjen 2018 »
Ne Po Út St Čt So
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 31
 

Využívá software Plone - systém správy obsahu (CMS) s otevřeným zdrojovým kódem.
TOPlist