Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Kanalizace Poslanci zpřísnili pravidla pro výkup kovošrotu
Akce dokumentů

Poslanci zpřísnili pravidla pro výkup kovošrotu

Autor: Ing. Miroslav Lhotský Poslední změna: Pondělí 30.06.2008 15:21

Poslanecká sněmovna přijala 25.6.2008 novelu zákona o odpadech, která výrazným způsobem zpřísňuje režim v případech sběru a výkupu kovového odpadu. Cílem poslanecké novely, na níž se Ministerstvo životního prostředí podílelo, je reagovat na v poslední době velmi frekventované případy krádeží různých kovových předmětů (např. kanalizačních poklopů, dopravních značek či kolejnic). V mnoha případech se přitom jednalo o činnost spojenou se značným stupněm společenské nebezpečnosti (z poslední doby například krádež náhrobních destiček v terezínském památníku).

Nově přijatá úprava v první řadě obsahuje striktně formulovaný zákaz výkupu kovového odpadu od fyzických osob. Prodávat kovový odpad do výkupen budou tedy moci nadále pouze právnické osoby (včetně podnikatelských subjektů, obcí a krajů). Ministerstvo životního prostředí upřednostňovalo spíše mírnější variantu, která by ve většině případů nadále umožňovala kovošrot prodávat do výkupen i běžným občanům (s velmi přísnou evidencí osob i odpadu), poslanci se ale nakonec rozhodli pro zmíněné přísnější řešení.

Platit za vykoupený odpad bude napříště možné pouze bezhotovostně. Zpřísňuje se také povinnost provozovatelů sběren a výkupen v evidenci a identifikaci osob, které odpady odevzdaly, ale i samotného odpadu.

U vybraného kovového odpadu, který je v praxi nejčastěji terčem nelegální činnosti (dopravní značky, kolejnice, kovová umělecká díla nebo pietní a bohoslužebné předměty) se přímo v zákoně stanovuje zákaz jejich rozebírání či postupování dalším osobám, a to ve lhůtě 48 hodin od jejich odebrání nebo vykoupení. S tím souvisí i připojená novela zákona o Policii ČR, která dává policistům oprávnění vstupovat i do sběren a výkupen odpadu.

Novelu ještě musí projednat Senát a poté podepsat prezident republiky.

Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP

Nadcházející události
13.11.2018: Hotel Myslivna, Brno
VTZ 2018« říjen 2018 »
Ne Po Út St Čt So
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 31
 

Využívá software Plone - systém správy obsahu (CMS) s otevřeným zdrojovým kódem.
TOPlist