Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Události MZe prezentuje portál VODA
Akce dokumentů

MZe prezentuje portál VODA

Autor: Ing. Miroslav Lhotský Poslední změna: Pátek 27.05.2011 09:59

Pět státních podniků Povodí (Vltavy, Ohře, Labe, Odry a Moravy) se prezentuje v rámci expozice Ministerstva zemědělství ČR v pavilonu P. „Informujeme zájemce hlavně o protipovodňových opatřeních, likvidaci škod, dost dotazů máme na vodovody a kanalizace a různé dotační programy spojené s rozvojem venkova,“ řekla vedoucí oddělení správy povodí Mze Eva Rolečková.

MZe a MŽP ve spolupráci s dalšími ústředními vodoprávními úřady nabízejí široké veřejnosti soubor informací o vodách v ČR. Jde o přehledné, snadno dostupné a srozumitelné údaje. Samotný Informační systém VODA je cíleně budován a postupně dochází ke zveřejňování jednotlivých aplikací na tomto portálu. Jeho denní sledovanost se pohybuje v řádu několika desítek tisíc. Jde o unikátní systém i v celoevropském měřítku. Tato skutečnost je také podpořena kvalifikovaným přístupem zejména státních podniků Povodí k dané problematice.

„V roce 2009 byla ukončena první etapa budování Informačního systému VODA ČR, která sehrává pozitivní roli v nabídce informací o vodních stavech, srážkách, jakosti vod. Nejvíce je využíván za povodňových situací, slouží i k turistickým cílům. Už začaly přípravy na druhou etapu tohoto systému, který by měl začít fungovat v roce 2015,“ říká ministr zemědělství Ivan Fuksa. Ve složce Aktuální informace najdou zájemci nadstandardní údaje, které ze svých datových zdrojů poskytují správci státních podniků Povodí. Tato prezentace nevychází ze žádných platných právních předpisů ČR.

„Za povodňových situací portál umožňuje každému získat představu, jak se v jednotlivých vodních tocích situace vyvíjí, jak postupuje povodňová vlna a jak klesají nebo stoupají hladiny řek, to vše aktuálně, neboť údaje jsou při povodních měněny v půlhodinových intervalech. Současně je vyznačen stupeň povodňové aktivity,“ řekla Rolečková. Nově prezentovány jsou informace o aktuální úrovni hladiny vody ve vodních nádržích, které jsou velmi důležité pro případné zachycení možné povodňové vlny v době zvýšených průtoků ve vodních tocích. Zájemce najde na portálu i aktuální přítok a odtok vody do nádrže. Zveřejňovány jsou rovněž informace o množství spadlých srážek za psoledních 24 hodin, které jsou v hodinových intervalech průběžně měřeny na téměř 180 místech ČR.

Nedílnou součástí je i jakost vody ve vodních nádržích, průhlednost, teplota a hodnota chlorofylu. Lidé tak získávají informace, které významnou měrou ovlivňují rekreaci u vodních nádrží a jezer.

Hydrologickou síť ČR tvoří asi 76 000 kilometrů vodních toků. K hlavním patří Labe (370 km), Vltava (433 km), Morava (272 km), Dyje (306 km), Odra (135 km) a Opava (131 km). Úhrnná délka drobných vodních toků dosahuje přes 60 000 km. Správci vodních toků v působnosti MZe zajišťují správu více než 94,5 procent všech vodních toků v ČR. Zbytek pak ministerstvo obrany, správy národních parků i fyzické a právnické osoby.

Zdroj: BVV

Nadcházející události
13.11.2018: Hotel Myslivna, Brno
VTZ 2018« říjen 2018 »
Ne Po Út St Čt So
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 31
 

Využívá software Plone - systém správy obsahu (CMS) s otevřeným zdrojovým kódem.
TOPlist