Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Vodní hospodářství Brabec po jednání ve Varšavě: Polsko je připraveno na případné kompenzace úbytku vody na české straně
Akce dokumentů

Brabec po jednání ve Varšavě: Polsko je připraveno na případné kompenzace úbytku vody na české straně

Autor: Jan Lhotský Poslední změna: Čtvrtek 14.04.2016 22:01

Jedním z témat česko-polských mezivládních konzultací, které se uskutečnily ve Varšavě v pátek 8. dubna, bylo Polskem plánované rozšíření těžby hnědouhelného dolu Turów. Kvůli probíhající těžbě hnědého uhlí na hranicích se lidé na Liberecku dlouhodobě potýkají s problémy souvisejícími zejména s úbytkem podzemní vody, znečištěním povrchových vod, zhoršenými rozptylovými podmínkami. V dubnu 2015 byla Česká republika seznámena s dalším plánovaným rozšířením těžby na dolu Turów.

V únoru letošního roku se ministr životního prostředí Richard Brabec setkal přímo ve Varšavě se svým polským protějškem Janem Szyszkem právě nad tématem rozšíření těžby na dolu Turow (více zde >>>).

Už na únorovém setkání se obě strany dohodly na vytvoření česko-polské expertní skupiny, která si bude intenzivně vyměňovat informace a začne do detailu řešit technické podklady k plánované těžbě, zejména hrozící úbytky vody v českém pohraničí. První setkání této skupiny proběhne už ve středu 13. dubna v Praze.

Nicméně ČR stále čeká na dokumentaci EIA, aby se dle mezinárodních úmluv mohla stát přímým účastníkem mezistátního posuzování vlivů záměru na životní prostředí. Rozšíření těžby na dolu Turów představuje podle zpracovaných českých studií vážné ohrožení zdrojů podzemních vod, a ČR proto po polské straně požaduje doplnění podkladů, včetně návrhu technických a kompenzačních opatření, která ztrátě podzemních vod na Liberecku předejdou.

„Polsko v pátek přislíbilo, že dokumentaci EIA k plánovanému rozšíření předloží na konci letošního roku. Právě z této studie vyplyne, zda a jak moc se těžba na Turowu bude rozšiřovat. Polská strana v pátek opět zopakovala, že se vypořádá s případnými kompenzačními opatřeními v Česku. Otázkou zůstává, jak vysoké kompenzace bude třeba s ohledem na případné rozšíření těžby. Právě to by měly zodpovědět studie např. hydrologických poměrů, které necháme zadat i u nás na základě podkladů, které budou předloženy v rámci česko-polské expertní skupiny. Cílem české strany samozřejmě je, aby ke škodám ale vůbec nedošlo. Důležité je, že těžba na Turowě je nyní ostře sledované česko-polské téma a polská strana rozhodně nedopustí, jak přislíbila, aby byly kvůli plánované těžbě narušeny naše dlouhodobě dobré česko-polské vztahy. A to je myslím dobrá zpráva do regionu. Se svými vládními kolegy budu o výstupech z jednání expertní skupiny pravidelně informovat i občany Liberecka,“komentuje výsledky mezivládního jednání ve Varšavě ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Petra Roubíčková
tisková mluvčí MŽP

Zdroj: http://www.mzp.cz/cz/news_160412_Polsko

Nadcházející události
06.02.2018: Brno, Kongresové centrum BVV, Výstaviště 1
„Jste v obraze? … legislativa, normy, technická řešení a voda“
06.02.2018: Teplice, Dům kultury, Mírové Náměstí 2950
„Jste v obraze? … legislativa, normy, technická řešení a voda“
07.02.2018: Plzeň, Západočeské muzeum, Kopeckého sady 2
„Jste v obraze? … legislativa, normy, technická řešení a voda“
13.02.2018: České Budějovice, ČEVAK, a.s., Boženy Němcové 2
„Jste v obraze? … legislativa, normy, technická řešení a voda“
15.02.2018: Ostrava, Dům kultury města Ostravy, a.s, 28. října 124
„Jste v obraze? … legislativa, normy, technická řešení a voda“


 


 

« leden 2018 »
Ne Po Út St Čt So
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 

Využívá software Plone - systém správy obsahu (CMS) s otevřeným zdrojovým kódem.
TOPlist