Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Vodní hospodářství Vodné a stočné se v roce 2016 zatím příliš nezvýší
Akce dokumentů

Vodné a stočné se v roce 2016 zatím příliš nezvýší

Autor: Jan Lhotský Poslední změna: Středa 03.02.2016 07:50

Z údajů, které má v současné době k dispozici Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) vyplývá, že ceny vodného a stočného v příštím roce na většině území naší země vzrostou jen velmi mírně. „Průměrný nárůst cen by neměl překročit tři procenta oproti cenám v letošním roce,“ předpokládá předseda představenstva SOVAK ČR František Barák.

Podle ředitele SOVAK ČR Oldřicha Vlasáka zůstanou navíc ceny vodného a stočného v řadě regionů na stejné úrovni jako letos, mimo jiné na Náchodsku, Jičínsku, Jihlavsku, Ivančicku, Přerovsku, v Chrudimi nebo na Kladensko-Mělnicku. To se ale může již v roce 2017 změnit.

„Ceny vodného a stočného jsou zatím v zásadě stabilizovány, je tomu však především proto, že dosud nevstoupily v platnost novely zákonů, které budou mít na ceny vody nezanedbatelný vliv,“ upozorňuje Oldřich Vlasák. Podle něj jde například o postupné, až čtyřnásobně vyšší zpoplatnění odběru podzemních vod nebo zpřísnění limitů při vypouštění odpadních vod do vod povrchových, které především u menších čistíren odpadních vod vyvolají státem vynucené investice. Kombinace obou vlivů spolu s nutností zvýšit investice do obnovy kanalizací, vodovodních sítí, úpraven vod i samotných čistíren odpadních vod (ČOV) může již v roce 2017 znamenat výrazně vyšší růst cen vody, než na jaký jsou občané ČR zatím zvyklí. „V některých lokalitách může cena vody vzrůst i o desítky procent,“ poznamenává František Barák.

SOVAK ČR přitom dlouhodobě poukazuje na potřebu vyššího tempa obnovy vodohospodářské infrastruktury (vodovody, kanalizace, ČOV a další) s cílem minimalizovat rizika poruch, havárií, ztrát vody v potrubní síti a zlepšit kvalitu pitné vody pro občany ČR. Roční potřeba investic činí podle SOVAK ČR 18 až 20 miliard, ve skutečnosti se ale do obnovy infrastruktury investuje ročně přibližně polovina. 

.

« červenec 2018 »
Ne Po Út St Čt So
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 

Využívá software Plone - systém správy obsahu (CMS) s otevřeným zdrojovým kódem.
TOPlist