Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod Vodovody Vodovody a kanalizace Kroměříž, a. s. vypisuje peněžitou odměnu na dopadení pachatele útoku na vodní zdroj
Akce dokumentů

Vodovody a kanalizace Kroměříž, a. s. vypisuje peněžitou odměnu na dopadení pachatele útoku na vodní zdroj

Autor: Jan Lhotský Poslední změna: Pátek 09.03.2018 11:48

Útok na prameniště pitné vody pro zásobování celého okresu Kroměříž, městysu Nezamyslice a obce Srbce na Prostějovsku řeší společnost Vodovody a Kanalizace Kroměříž. Zatím neznámý pachatel do dvou vrtů prameniště v Hulíně nalil olejovitou látku. Představenstvo společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž, a.s. se rozhodlo vypsat peněžitou odměnu za informace vedoucí k dopadení pachatele.

Vypsání odměny na poskytnutí informací vedoucích k dopadení pachatele

 

Představenstvo společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž,a.s. vypisuje peněžitou odměnu ve výši: 30 000,- Kč

za poskytnutí informací Policii ČR, na linku 158, které povedou k usvědčení pachatele trestného činu, který se mohl stát v době od čtvrtku 1.3. do pátku 2.3. 2018 v jímacím území Hulín, kde neznámý pachatel neoprávněně vstoupil přes oplocení do jímacího území Hulín. Následně se pokusil prorazit do poklopu nad vrtem otvor, což se mu však nepodařilo, proto poškodil dvě větrací šachty u montážních vstupů do podzemní komory vrtu S7 a S8 a prostřednictvím hadice nalil přímo do dvou vrtů velké množství olejovité látky (zřejmě vyjetý olej).

 

Vzhledem k tomu, že takové jednání mohlo mít velmi vážné následky spojené se zásobováním obyvatelstva i ostatních subjektů pitnou vodou (jedná se až o 100 000 odběratelů), ale i s ohledem na nemalou majetkovou újmu, kterou pachatel způsobil naší společnosti, máme co největší zájem na jeho dopadení.

Z těchto důvodů jsme se rozhodli požádat veřejnost o pomoc vypsáním odměny na dopadení pachatele tohoto vysoce nemorálního činu.

Věříme, že i vy má zájem na tom, aby pachatel, takto ohrožující zdraví občanů, nezůstal nepotrestán a proto pomozte k jeho usvědčení.

 

V Kroměříži 7. března 2018

 

Ing. Ladislav Lejsal
předseda představenstva

 


foto: Vodovody a kanalizace Kroměříž, a.s.

 

Průběh událostí souvisejících s mimořádnou událostí na prameništi Hulín
 
Vodovody a kanalizace Kroměříž. Dne 2. března 2018 v 8,46 hodin jsme obdrželi od našeho zaměstnance oznámení, že zaměstnanci útvaru jímání a úprava vod naší společnosti zjistili při pravidelné kontrole jímacího území Hulín neoprávněný vstup přes oplocení jímacího území Hulín. Následující prohlídkou bylo zjištěno, že jsou poškozeny dvě větrací šachty u montážních vstupů do podzemní komory vrtu S7 a S8. Dále bylo zjištěno, že přímo ve vrtech a to na hladině podzemní vody se nachází olejovitá látka ve větším rozsahu. Zaměstnanci společnosti předali oznámení o této skutečnosti svému nadřízenému následně vedení společnosti. Další postup byl podle předem stanovených pravidel určených pro takové situace, tj. dle krizového plánu vyhotoveného naší společností 11/2016 – Plán krizové připravenosti. Byla ihned zastavena dodávka surové vody do čerpací stanice Hulín.
 
Dále byla informována policie, hasičský záchranný sbor, starosta města Hulína, krajská hygienická stanice a Odbor životního prostředí kraje a města Kroměříže. Ze zasažených vrtů zaměstnanci hasičského záchranného sboru vzali vzorky. Podle jejich prvního orientačního testu se jedná o olejovitou látku. Stejný odběr zajistili pracovníci VaK Kroměříž pro své vlastní rozbory, které zajišťuje jejich akreditovaná laboratoř v Kroměříži. V pátek v odpoledních hodinách byli informováni i zaměstnanci Krajské hygienické stanice. Po odchodu policie a hasičského záchranného sboru byla z obou vrtů odsátá olejovitá tekutina naši specializovaným vozidlem. V pondělí 5.3. 2018 nastoupila specializovaná firma GEOtest Brno k sanaci dotčených vrtů, případně celého jímacího území Hulín. Průběžně jsou odebírány vzorky surové vody naši akreditovanou laboratoří.
 
Upozorňujeme všechny naše odběratele, že se jedná o surovou vodu, která se dále zpracovává na Úpravně vody v Kroměříži, kde je kontrolována naší akreditovanou laboratoří. Odstavením jímacího území Hulín nedošlo k žádné kontaminaci přivaděče ani úpravny vody. Garantujeme našim odběratelům, že pitná voda dodávaná do sítě pro naše odběratele splňuje všechny požadavky a parametry na pitnou vodu a nemusí se ničeho obávat.
 
Vzhledem k závažnosti situace, která mohla mít velmi vážné následky spojené se zásobováním obyvatelstva i ostatních subjektů pitnou vodou (jedná se až o 100 000 odběratelů) jsme požádali o urychlené šetření shora popsaného a sdělení ve smyslu příslušného trestního řádu, jaká opatření byla Policií ČR přijata.

 

 


foto: Vodovody a kanalizace Kroměříž, a.s.

 

Prameniště Hulín prošlo v roce 2017 rozsáhlou rekonstrukcí

27.9. 2017 proběhlo slavnostní uvedení do provozu zrekonstruované čerpací stanice v Hulíně, včetně jímacího území, a o sanaci stávajícího vodovodního přivaděče v celkové délce 7,5 km. Stavba přivaděče byla zahájena v listopadu 2016 a byla dokončena v srpnu 2017. Uvedením do provozu se výrazně zvýšila provozní zabezpečenost zásobováním pitnou vodou Kroměřížska, zejména při ohrožení některého ze zdrojů pitné vody, a to nejen vlivem sucha, ale i při nebezpečí povodní.
Současně se také předpokládá, že po této rekonstrukci dojde ke zvýšení jakosti surové vody z prameniště na úpravnu vod a výrazně se sníží riziko velkého poklesu hladin podzemní vody v našich dalších zdrojích - zejména pak zdroje Břest, kde je v současnosti detekováno značné snížení hladiny podzemní vody. Také se tímto opatřením garantuje dostatečné množství surové vody pro zásobování celého okresu Kroměříž na příštích několik desítek let.
 

foto: Vodovody a kanalizace Kroměříž, a.s.
 
 
Zdroj: http://www.vak-km.cz
 
 

« listopad 2018 »
Ne Po Út St Čt So
123
45678910
111213 14 151617
18192021222324
252627282930
 

Využívá software Plone - systém správy obsahu (CMS) s otevřeným zdrojovým kódem.
TOPlist