Na vodovody, kanalizace, čistírny odpadních vod, protipovodňová opatření, a další vodohospodářské stavby a akce poskytlo loni Ministerstvo zemědělství dotace za více než 4,6 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelné ročenky o stavu vodního hospodářství, tzv. Modré zprávy 2021. Materiál včera projednala vláda. Zprávu vypracovalo Ministerstvo zemědělství (MZe) společně s Ministerstvem životního prostředí.
„Ministerstvo zemědělství loni spravovalo 18 dotačních programů zaměřených na vodní hospodářství. Celkem jsme na tuto oblast poskytli více než 4,6 miliardy korun, a to z národních i evropských zdrojů. Podporu směřujeme například na výstavbu vodovodů a kanalizací, prevenci před povodněmi, budování závlah nebo obnovu a rekonstrukce rybníků.
Loni jsme dokončili třetí etapu plánování v oblasti vod na období do roku 2027. Ta spočívala v aktualizaci současných plánů povodí a plánů na zvládání povodňových rizik. K návrhům se mohla prostřednictvím připomínek vyjádřit i veřejnost. Plány povodí nyní navrhují více než tři a půl tisíce opatření, většina z nich má zabránit znečištěním, snížit nepříznivé účinky sucha a revitalizovat řeky a potoky.“
ministr zemědělství Zdeněk Nekula
Z vodovodů bylo loni zásobováno pitnou vodou 10,076 milionů obyvatel, tj. 96 % z celkového počtu obyvatel. Délka vodovodní sítě byla prodloužena o 1 093 kilometrů a dosáhla 80 197 kilometrů. V domech napojených na kanalizaci žilo 9,174 milionů obyvatel ČR, to je 87,4 % z celkového počtu obyvatel. S pomocí podpory z MZe bylo v roce 2021 vybudováno 66 nových čistíren odpadních vod, nyní jich je v České republice celkem 2 861.
Z programů podpory prevence před povodněmi loni MZe pomohlo například s ochranou Olomouce, navýšení kapacity koryta řeky Moravy podpořilo částkou 132 milionů korun. Na dalších 29 protipovodňových akcí v různých krajích poskytlo 850 milionů korun.
MZe rovněž významně podporuje opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích. V loňském roce tato podpora představovala téměř 633 milionů korun pro 429 akcí.
Mezi zásadní vodohospodářská opatření v gesci MZe patří i příprava a realizace významných vodních nádrží. Loni na ně bylo vynaloženo celkem 334 milionů korun.
Záměrem MZe je také podporovat opatření na dlouhodobé zadržovaní vody v krajině. S tím pomáhají pozemkové úpravy, při kterých se obnovují nebo budují rybníky, mokřady a protierozní prvky. V roce 2021 byla takto realizována vodohospodářská opatření za téměř 319 milionů korun a protierozní opatření za více než 78 milionů.
Rok 2021 byl teplotně i srážkově normální. Průměrná cena povrchové vody dosáhla 5,50 Kč/m³. Průměrná cena pro vodné, bez DPH, byla loni 43,80 Kč/m³ a pro stočné 38,50 Kč/m³. Spotřeba vody na osobu a den činila 93,2 litrů, tím o 2,1 litru stoupla oproti předchozímu roku. Ve srovnání s rokem 2020 se loni snížilo množství odebíraných povrchových vod na 986,8 milionů m³ (z předloňských 1 011,1 milionů m³). Množství odebíraných podzemních vod stouplo na 362,1 milionů m³ (z předloňských 354,9 milionů m³).