Ztráty vody ve vodovodní síti jsou celosvětovým problémem. Odhaduje se, že celosvětově dochází ke ztrátě 346 miliard litrů pitné vody denně. Pokud by se podařilo tyto ztráty snížit o 30%, pokrývalo by to potřeby zásobování pitnou vodou 800 milionů lidí. Specializovaná pracovní skupina pro ztrátu vody (WLSG) Mezinárodní organizace pro vodu proto vyhlásila 4. prosinec jako Světový den ztráty vod s cílem zvýšit povědomí a úsilí v boji s tímto závažným globálním problémem.
www.worldwaterlossday.org
WLSG zaujímá vedoucí postavení ve vývoji účinných, udržitelných a osvědčených postupů v oblasti řízení ztrát vody v mezinárodním měřítku. Skupina, které předsedá Stuart Hamilton z Velké Británie, má více než 3 000 aktivních členů z šedesáti zemí. Skupina WLSG připravuje globální a regionální konference o ztrátách vody a plánuje uspořádání velké celosvětové konference, která se bude konat v červnu 2022 v Praze.
Pražská konference o ztrátě vody (Water Loss 2022) bude jednou z největších světových konferencí na toto ožehavé téma a očekává se, že přiláká více než 500 účastníků z celého světa, kteří budou diskutovat o nejnovějším vývoji, strategiích, technikách a aplikacích mezinárodních osvědčených postupů i úspěšných případových studiích. V rámci programu proběhne seminář 19. června 2020, který poskytne úvod do problematiky Non-Revenue Water Managementu a přehled nejnovější metodiky IWA pro snižování ztrát vody z veřejných vodovodů.
České republice se daří se ztrátami vyrobené vody velmi úspěšně bojovat. Klíčové jsou zejména investice do obnovy infrastruktury, které ročně činí cca 15 miliard Kč. V roce 1997 přesahovaly roční ztráty vody více jak 45% objemu veškeré vyrobené vody, které se do roku 2019 podařilo snížit na necelých 16%. I tak se ale jedná o 95 mil. m3 vyrobené vody (necelých 9m3 na každého obyvatele) ročně. Velmi zjednodušeně se tak dá říci, že tak vodárenské společnosti přicházejí za tuto nevyfakturovanou vodu na tržbách o cca 4 mld. Kč ročně.