Ústecký a Středočeský kraj zaktualizují své zásady územního rozvoje a vymezí plochy pro vodní díla Kryry, Senomaty a Šanov a přivaděče vody z Kryr do Kolešovického a Rakovnického potoka. Svým usnesením to dnes schválila vláda. Ministerstvo zemědělství (MZe) také do konce března předloží návrh zásad pro majetkoprávní vypořádání u těchto staveb.
„Když jsme v polovině loňského roku s mými vládními kolegy navštívili Rakovnicko, slíbili jsme, že urychlíme přípravu stavby plánovaných vodních nádrží, protože oblast se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Jsem rád, že svůj slib plníme, do konce března chceme mít připravené i zásady pro výkup potřebných pozemků a staveb. Přehrada Kryry bude zajišťovat dostatek vody v povodí Rakovnického potoka i Blšanky, která bude sloužit především pro závlahy chmelařských a zemědělských oblastí a k nadlepšování průtoků v tocích v období sucha.“
ministr zemědělství Miroslav Toman
Nyní platná Politika územního rozvoje ČR se bude standardně aktualizovat až v roce 2021, dnešní rozhodnutí vlády tak přípravu zmíněných staveb zrychlí nejméně o rok. MZe již také připravuje návrh zásad pro vypořádání práv k nemovitým věcem dotčeným plánovanou stavbou vodního díla Kryry, které vládě předloží do konce března letošního roku.
Vodní dílo Kryry je stěžejním opatřením v rámci komplexního řešení sucha na Rakovnicku. To zahrnuje i další zmíněná opatření, tedy vodní díla Senomaty a Šanov, přivaděče vody z Kryr do Rakovnického a Kolešovického potoka a další technická a přírodě blízká opatření.
Na Rakovnicku je nedostatek vody dlouhodobým a akutním problémem. S ohledem na výhled kapacity zdrojů vody v oblasti je výstavba vodního díla Kryry nezbytná, protože představuje jediné dostatečně efektivní opatření k dlouhodobému zajištění vody v oblasti. Voda z Kryr se bude využívat na zlepšení průtoku v povodí Blšanky i v suchých obdobích, což přispěje i ke zlepšení jakosti vody ve vodních tocích nařeďováním odtoků z čistíren odpadních vod. Podobně zlepší i odtokové poměry v povodí Rakovnického a Kolešovického potoka.
Investorem vodního díla Kryry bude státní podnik Povodí Ohře, investorem přivaděčů vody „Přivaděč VD Kryry – Kolešovický potok“ a „Přivaděč VD Kryry – Rakovnický potok“ státní podnik Povodí Vltavy. realizaci první etapy navržených opatření ze studie „Přírodě blízká opatření v povodí Rakovnického a Kolešovického potoka (vodní díla Senomaty a Šanov)“ v odhadované výši max. 554 mil. Kč.
Spolu s dalšími, menšími nádržemi v povodí Blšanky by měla zajistit vyšší průtoky v tocích a být zdrojem vody zejména pro závlahy. Plánované přivaděče dopraví vodu z nádrže Kryry do Rakovnického a Kolešovického potoka, kde s pomocí připravovaných vodních nádrží Senomaty a Šanov zajistí potřebné množství vody pro zemědělské závlahy a průmysl na Rakovnicku.
Sypaná hráz, 1,5 km nad soutokem Podvineckého potoka s Blšankou, by měla mít výšku 19,4 m, délku 360 m, s korunou hráze na kótě 327,20 m n. m. Plocha povodí Podvineckého potoka k profilu hráze je 84,11 km2, dlouhodobý průměrný průtok je 185 l/s. Hráz zde vytvoří víceúčelovou nádrž, kde vedle převažujícího zásobního prostoru bude vymezen i ochranný ovladatelný prostor a nádrž tak přispěje k protipovodňové ochraně města Kryry a dalších sídel podél Blšanky.
Za současné hydrologické situace lze kombinací uvedených opatření zajistit vodu přímo z oblasti Rakovnicka. V případě, že se v budoucnu naplní nepříznivé scénáře klimatické změny, bude nutné vodu do oblasti Rakovnicka převést ze vzdálenějších větších toků – Ohře nebo Berounky.
Zároveň s přípravou vodního díla Kryry připravuje Povodí Ohře výstavbu vodního díla Mukoděly přímo na Blšance. Víceúčelová nádrž o celkovém objemu 920 tis. m3 by měla nadlepšovat průtoky v Blšance, zajistit vodu pro závlahy a zároveň poskytnout částečnou ochranu, zejména města Kryry, před povodněmi.
Sypaná hráz v ř. km 31,0 by měla mít výšku 11,5 m, délku 180 m, s korunou hráze na kótě 323,50 m n. m. Plocha povodí Blšanky k profilu plánované hráze je 65,6 km2. Dalšími z opatření, která doplní hlavní zmíněné stavby v povodí řeky Blšanky, jsou i stavby revitalizačního charakteru, které mají podpořit lepší využití vody v krajině.
Zdroj: MZe, Povodí Ohře, s. p.