Přístup odborné veřejnosti k aktuálnímu znění technických norem i doporučení je již dlouhou dobu zpoplatněn a stát na poskytování přístupu získává každoročně téměř 100 mil. Kč.
Přestože normy nejsou přímo závazné, stávají se závaznými v případě uvádění odkazů v aktuální legislativě či v jakémkoliv smluvním dokumentu. Také v případě havárie, nebo vzniku škody a následnému soudnímu řízení je přihlíženo ke skutečnosti, zda bylo podle platných technických norem postupováno.
Zatímco veškeré zákony a prováděcí předpisy není problém dohledat na internetu, na normy je pohlíženo jako na dílo podléhající autorským právům. Jejich šíření je tedy licencováno a zpoplatněno.
Přestože nelze zpochybnit argument, že celý normalizační systém je nákladný, je velkým úspěchem pro všechny, že Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR 1.2.2019 konečně schválila jasný požadavek na Vládu ČR, aby zajistila obecný a bezplatný přístup k normám.
Rozhodnuto bylo doprovodným usnesením k vládnímu návrhu zákona o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací a o změně zákona č. 365/2000 Sb.
Uvedený požadavek však zcela jistě bude mít zásadní dopad na státní Českou agenturu pro standardizaci (ČAS), která byla zřízena k 1.1. 2018.
Další informace připravujeme.