Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody metodami PCR a LC-MS.
PCR – metoda polymerázové řetězové reakce
Jedná se o metodu pro stanovení bakterií, popř. virů, kdy se využívá rychlého zmnožení vybraného úseku DNA cílového hledaného mikroorganismu. Jedná se o velmi citlivou metodu, která teoreticky umožňuje detekci jediné kopie DNA cílového mikroorganismu ve vzorku.
Tato metoda se v dnešní době běžně využívá ve zdravotnických a farmaceutických laboratořích, ale pro vodohospodářské laboratoře se jedná o novinku aplikovanou do moderních postupů kontroly kvality vody.
Stávající mikrobiologické metody využívají standardně kultivační techniky zpracování vzorků a výsledky těchto stanovení jsou obvykle známy za několik dní od odběru vzorku (většinou za 1, 2 až 3 dny). Metody PCR nám poskytují výsledky v řádu hodin.
Především se jedná o možnost rychlé detekce znečištění pitné vody po zásazích do vodovodní sítě a po haváriích, kdy prostřednictvím rychlé a přesné detekce bakterie E.coli můžeme zjistit, zda nedošlo kontaminaci pitné vody.
Velmi výhodné je tuto metodu použít pro průkaz bakterií Legionella, které jsou problematikou především teplé vody a to opět z časových důvodů, protože lhůta detekce hledaného mikroorganismu se snižuje z řádu dnů na několik hodin.
LC-MS – metoda kapalinové chromatografie s hmotnostní detekcí
Metoda využívající principů kapalinové chromatografie spojené s kombinací hmotnostní spektrometrie (LC-MS) pro detekci rizikových kontaminantů vod.
K rozdělení jednotlivých látek ze směsi se používá kapalinový chromatograf a hmotnostní spektrometr, detekuje a potvrzuje identitu molekul s vysokou specifitou a citlivostí. Sestava těchto přístrojů představuje investici ve výši 11 milionů Kč.
Jedná se o moderní analytickou metodu, která se využívá pro stanovení kontaminantů ve vodách přítomných ve velmi nízkých koncentracích v řádu ng/l. S využitím uvedené techniky lze stanovit široké spektrum látek jako jsou pesticidy a jejich metabolity, dále např. léčiva, hormony a průmyslové látky kontaminující nejen vody, ale i další složky životního prostředí.
Spojení LC a MS se používá často, protože kapalinovou chromatografií lze rozdělit složité směsi přírodních i jiných látek (jako jsou například výše uvedené pesticidy a léčiva), u kterých má být zjištěno jejich množství ve vzorcích analyzovaných vod.
Výše uvedené kontaminanty vod je nutné sledovat v rámci celého procesu úpravy a distribuce pitné vody, aby bylo možné posoudit kvalitu vody pro úpravu, jednotlivé technologické prvky úpravy vody a dále navrhovat případné zařazení nových technologií, abychom spotřebitelům byli schopni dodávat vodu vysoké kvality.
„Tyto metody nám dávají rychlejší a přesnější informace o kvalitě vody dodávané spotřebitelům. Zároveň zlepšují kontrolu nad procesem výroby a distribuce pitné vody. Rovněž rozšiřují možnosti analýz vzorků vod.“
Lenka Vavrušková, manažerka útvaru kontroly vody PVK